Sláma byla v dřívějších dobách velmi oblíbeným materiálem k výrobě různých užitkových ale i ozdobných (zvykoslovných) předmětů.
Pro výrobu se používala především sláma žitná, mlácená (stébla zůstala neporušená). Ze svazků slámy se pletly stáčením od středu nádoby ošatky na chleba, zásobnice na mouku, peří, sůl, včelí úly, slepičí kukaně a další předměty. Tato starobylá technika se vyskytovala na území celých Čech a na střední a jižní Moravě.
Sláma zpracovává za vlhka, proto ji před prací namočíme do teplé vody. Doba namáčení je závislá na druhu slámy/1-2 hodiny/. Sláma je pak poddajná a při ohybu nepraská. Nikdy ale nesmí být sláma mokrá déle než 24 hodin jinak začne plesnivět!
Na dřevěný kužel, který máme připravený podle typu ozdoby, kterou chceme vytvořit, nasadíme svázaná stébla a můžeme začít tvarovat. Ti šikovnější brzy formu odloží a tvarují ozdobu i bez ní. Když na konci ozdobičku svážeme, stačí už jen přivázat mašličku ze stuhy. Mimo pletené ozdoby si můžeme vytvářet jakékoli druhy postaviček, jako andílky, ptáčky či hvězdičky.