Batika

Batika je stará technika barevného zdobení látek, původem z Asie. Batikování je dnes v našich končinách oblíbené hobby zejména ve spojení s textilem. Již se nejedná o ryze přírodní postupy, ale jednoduše o barvení oděvů, kdy se za pomocí různých triků a speciálních barev dociluje náhodných či chtěných efektů na barevném textilu. Záleží především na typu barev, použitých pomůckách a způsobu provedení, neboť na každou techniku se dají koupit barvy speciální.

Vyvazovaná batika

je asi nejznámější a zároveň nejjednodušší způsob batikování. Spočívá ve vyvazování různých obrazců. Když chceme například na oděvu vytvořit kolečko, tak chytíme látku v místě, kde chceme mít střed kolečka a obvážeme provázkem kolem dokola. Čím bude pruh obmotaný provázkem širší, tím bude širší kolečko na oděvu. Koleček je možno udělat i několik za sebou, měnit jejich šířky, šířky mezer mezi nimi… Provázek pořádně stahujeme, aby nám barva nevnikla i pod něj. Když máte látku navázanou tak v hrnci rozpusťte barvu (DUHA) podle návodu na obalu. Přisypte alespoň tři lžíce soli a namočenou látku dejte do hrnce tak, aby byla celá ponořená. Pak vařte asi 20 minut a nezapomeňte občas zamíchat. Po dvaceti minutách vypněte a nechejte trochu vychladnout. Připravte si roztok octa a vody (1:20) a obarvenou látku do něj ponořte asi tak na 5 minut. Potom oděv vytáhněte, trochu propláchněte studenou vodou a přestříhejte provázky. Nakonec vyperte ve středně teplé vodě, ať látka nepáchne po octu a nechejte usušit.

Batika sypaná

je trochu jiná. Oděv, který chceme barvit namočíme do vody se solí (asi 1 lžíce na 5 litrů vody) a pak vyždímáme. Na stůl rozprostřeme igelit nebo noviny, abychom jej nepobarvili. Pokud chceme mít každou stranu oděvu jinak barevnou, tak mezi ně vložíme nastříhanou igelitku nebo něco podobného. Pokud ji tam nedáme, motivy na zadní straně budou stejné, jen o něco světlejší. Potom začneme barvou vysypávat žádané obrazce. Můžeme sypat jen tak od ruky, ale taky podle šablony (spirála atd. …) Také můžeme použít více barev, tam kde se barvy střetnou tak vytvoří jinou barvu (určitě to znáte, např. žlutá + modrá = zelená atd. …). Když máme oděv posypaný tak jak jsme chtěli, položíme na přední stranu opět kus igelitky, smotáme a vložíme do igelitového sáčku. Teď jsou 2 možnosti, jak můžeme barvu fixovat: Za prvé klasicky v hrnci. To musíme igelitový sáček pořádně zavázat, aby nám do něj nevnikla voda. Pak jej vložíme do vařící vody asi tak na 20 minut. Ale u tohohle způsobu je možné, že voda vnikne do sáčku a barvy se rozbijí. Druhá možnost je fixace v mikrovlnné troubě. Sáček s oděvem propícháme a na 10 minut jej dáme do mikrovlnky. Až se sáček nafoukne, můžeme jej vyndat.